2010. március 7., vasárnap

A világ első Izraeli Kulturális Intézete Budapesten


Február végi egyhetes programsorozatával még a végleges kialakítása előtt lehetővé teszi a kultúrák közötti kölcsönös ismerkedést. Az IKI 2010 őszére tervezett megnyitásától a sokarcú izraeli kultúrát fogja bemutatni és népszerűsíteni Magyarországon oktató, szórakoztató, inspiráló programok és szolgáltatások felkínálásával, Paulay Ede utca 1. alatti épületében.

A 2009 szeptemberében alapított intézmény egyedülálló kezdeményezés. Világviszonylatban is az első, kifejezetten az izraeli kultúrát népszerűsítő intézet, és a budapesti kultúrintézetek sorában is kivétel, hiszen nem kormányzati kezdeményezésre, hanem egy nemzetközi zsidó szervezet, a Jewish Agency for Israel (JAFI) és magyarországi, illetve izraeli magánszemélyek együttműködésének eredményeképpen jött létre.
Február utolsó hetében az épület felújítása előtt az IKI vendégül látja budapesti közönségét, és zenei, gasztronómiai, irodalmi, színházi, filmes és gyerekprogramok mellett grafikai és fotókiállítások, kávézó, könyvesbolt, az IKI arculatának elkészülését bemutató kiállítás és még számos meglepetés várja az érdeklődőket.
Két koncertet ad és előadói workshop-ot tart Ye'ela Avital, az izraeli szoprán énekesnő, akit Kardos Dániel, a hazai jazzvilág egyik kiemelkedő gitárosa kísér. Izraeli filmklubban három magyar művész, Kardos Sándor, Borgula András és Groó Diana vezet beszélgetést. A Gólem Színház Etgar Keret A trükk című novellafüzérét adja elő, a Bálint Házzal közös irodalmi rendezvényen pedig Ámosz Oz könyvéről Szántó T. Gábor író koordinálása mellett beszélgethetnek a résztvevők.
Magával az országgal több előadás és beszélgetés foglalkozik. Az izraeli internetes újságírás egyik nagy ígérete, az erdélyi születésű, magyarul is kiválóan beszélő Somfalvi Attila, és Váradi Júlia újságírók beszélgetnek Politika és média Izraelben és Magyarországon címmel, február 24-én. Zvi Gitelman, a CEU Jewish Studies vendégprofesszora február 25-én Demokrácia és zsidóság Izraelben, Michael Miller történész, a CEU Nationalism Studies Program professzora pedig február 22-én Árpád és Ábrahám? A magyar zsidóság eredete címmel tart angol nyelvű előadást.
Öt kiállítást nézhetünk végig a felújítás előtti épületben a nyílt hét ideje alatt. Így találkozhatunk az Izraelben született, Magyarországon élő fotós, Ritter Doron izraeli keresztény templomokról készített fényképeivel, sőt az IKI arculatának elkészültét is végignézhetjük tíz beszédes képen.
Gasztronómiai programokkal Fűszeres Eszter és Ofer Várdi mesterszakácsok, valamint izraeli borkóstoló várja a közönséget, de a nyolcnapos fesztivált gyerekprogramok és egyéb állandó szolgáltatások (mint könyvesbolt és kávézó) is színesítik majd.
Az intézet igazgatója dr. Balázs Gábor filozófiatörténész, akit húsz jelentkező közül választott ki tavaly az Izraeli Kulturális Intézet legfőbb döntéshozó szerve, a tizenkét tagú kuratórium. Munkáját az ügyvivő és a tanácsadó testület segíti, a működés ellenőrzését pedig a felügyelő bizottság végzi.
Az IKI kihívásai között szerepel az anyagi függetlenség megszerzése és fenntartása. Egyik első támogatója az izraeli Moti Zisser, akinek az intézetnek teret adó épület megvásárlása köszönhető. Az izraeli kulturális intézet sikere nagymértékben függ az adományszerzési és forrásteremtési munka hatékonyságától, attól, hogy mennyire sikerül eljuttatni üzenetét másokhoz. A február végi nyílt hét egyik célja, hogy létrehozói és működtetői felmérjék a hazai közönség igényeit, a hosszú távú sikeres működés lehetőségeit.
Kenesei Marcell, a projekt pénzügyi koordinátora bízik abban, hogy megfelelő adományszervezéssel sikeres és független civil intézményt sikerül majd kialakítani: "Egyik legfőbb célunk, hogy átlátható és pénzügyi értelemben több lábon álló non-profit szervezetet építsünk fel, mely példaértékű lehet mások számára is."
Dr. Balázs Gábor, az Izraeli Kulturális Intézet igazgatója szerint az izraeli kultúra iránt egyre nagyobb Magyarországon az érdeklődés: "Szeretnénk hozzájárulni a kulturális kapcsolatok fejlesztéséhez Magyarország és Izrael között, és bekapcsolódni a magyar, és az európai kulturális vérkeringésbe. A sokszínű izraeli kultúra bemutatásával kívánjuk még érdekesebbé tenni a budapesti életet egy közvetlen, nyílt és barátságos kulturális központ létrehozásával."
Részletekről bővebben itt.

http://kultura.hu/main.php?folderID=911&articleID=297268&ctag=articlelist&iid=1

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése