Az emberi jogok rendíthetetlen harcosát, közéleti személyiséget, aki költőként is ismert volt, szerdán, életének 59. évében, hosszú, türelemmel viselt betegség után érte a halál. Furmann Imrét (1951-2010) az Egyenlő Bánásmód Hatósága saját halottjának tekinti. Temetése június 2-án, 11 órakor lesz a miskolci Szentpéteri-kapui temetőben. Czene Gábor visszaemlékezése
„Kinyitom szemem. Nem játszom vakot. / Tükörben látlak. Magam bámulom." Ezt írta egyik versében súlyos betegségben elhunyt fia, a lenyűgöző tehetségű Dávid halála után.A legnagyobb büntetést kapta, aljas és kegyetlen büntetést, amit csak ártatlanokra képes mérni a sors. A lélek és a test pár évig bírta a terhet. Megint a betegség győzött, talán nem is lehetett másként. Az apa követte fiát.
Furmann Imrét a rendszerváltáskor ismerte meg az ország, a konzervatív-jobboldali MDF liberális szárnyához tartozó politikusként. Próbálta formálni a hatalmat, de nem akart a hatalom részese lenni. Nem kért a parlamenti képviselőségből sem.
Sokan furcsán néztek rá, amikor a politikai vagy az ügyvédi karrier helyett a romák jogvédelmét választotta. Számára viszont természetes döntés volt, hogy elvállalja a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda vezetését. Megtiszteltetésnek vette, hogy elvállalhatja.
Felmérhetetlen, hogy mennyit köszönhet neki a magyarországi cigányság, és úgy általában, a magyar demokrácia. Csak annyit tudunk biztosan, hogy sokat. Nagyon-nagyon sokat.
Bárhova sodorta is az élet, az irodalommal soha nem szakított. A mindig mosolygó, barátságos és türelmes Furmann Imre belső vívódásairól verseskötetei tanúskodnak.
Tiszta ember volt.
http://nol.hu/belfold/elment_furmann_imre__egy_tiszta_ember
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése