2009. június 30., kedd

Betiltanák Marilyn Manson soproni koncertjét

"Sajnálattal és őszinte megrökönyödéssel vesszük tudomásul, hogy többszöri jelzésünk ellenére Sopron Megyei Jogú Városban megvalósulhat egy köztudomásúan keresztényellenes zenekar fellépése, jóllehet ez alkalmat ad a keresztények elleni gyűlöletkeltésre és az Egyház, valamint szentségei gyalázására" - olvasható a győri katolikus egyházmegye Sopronban kihelyezett plakátján.
A városban rendezett VOLT fesztiválon július 4-én, szombaton éjjel fellépő Marilyn Mansont a katolikus püspökség sátánistának nevezi, és tiltakozik a fellépése ellen. Az evangélikus egyház is szerét ejti, hogy reagáljon a mára kultikussá vált amerikai zenész koncertjére. Szombaton délután négy órakor a fesztivál Civil utca nevű rendezvényén Isten szereti Marilyn Mansont? címmel tart előadást Nánai László evangélikus lelkész, utána pedig kötetlen beszélgetés keretében vitatják meg, hogy sátánista-e az este egyik fő attrakciója, és ha igen, mennyiben kell félni tőle.

Manson fellépését világszerte rendre tiltakozások kísérik, hol több, hol kevesebb sikerrel. Amikor a vasfogú, műmellű, műanyagszemű sztár 2005-ben a horvátországi Pulán akart fellépni, egyházi szervezetek olyan erővel háborodtak fel, hogy a belügyminisztériumnak nem volt más választása, mint betiltani a rendezvényt. Ez azonban a kivételek közé tartozik; a tiltakozások, demonstrációk gyakran foganat nélkül maradnak, sőt sokszor csak arra jók, hogy ingyenreklámot csapjanak a minden emberségéből kivetkőzött zenésznek.

Ez történt négy éve Magyarországon is, amikor Manson - egy nappal az elmaradt horvát fellépés után - először járt hazánkban, hogy fellépjen a Papp László Budapest Sportarénában. Hiába hirdetett a Keresztény Közéleti Akadémia, illetve Szikora Róbert imádságot és szervezett szentmisét a Mátyás-templomban a banda ellen, a koncertet megtartották.

Az industrial metal, alternatív metal, sokk-rock irányzatokba sorolt együttes frontembere művésznevét Marilyn Monroe néhai színésznő, valamint Charles Manson egykori amerikai sorozatgyilkos vezetéknevének párosításával hozta létre. A zenekarban több tag is hasonló névre hallgat, így például: Madonna Wayne Gacy, ZsaZSa Speck, Olivia Newton-Bundy. Mansonék 1996-ban készítették el mára hírhedté vált Antichrist Superstar című lemezüket, melynek bemutató turnéján többször is botrány tört ki, amikor a színpadon Bibliát égettek, dobfelszerelést gyújtottak fel, és az énekes önmagát vagdosta.

1999 áprilisában ismét kritika érte az együttest, amikor egy középiskolában két fiatal megölte tizenkét társát, egyik tanárukat, és magukkal is végeztek. A tragédia után Manson-t azzal vádolták, hogy a bűntettet az ő zenéje ihlette. Az esettel kapcsolatban a zenész így nyilatkozott: „A kétségbeesés, illetve a hipokrízis kritikájaként indítottam a zenekaromat. A Marilyn Manson név sohasem népszerűsítette azt a szomorú tényt, hogy Amerika a Time magazin címlapjára tette a gyilkosokat, és olyan hírhedtté tegye őket, mint a kedvenc filmcsillagjainkat. Jesse James-tól Charles Mansonig a média a bűnözőket nemzeti hősökké nemesítette. Ezt tették, s így kreáltak két újabb „hőst" abból a szaros Dylan Kleboldból meg Eric Harrisből, amikor fényképeiket az összes újság címlapjára benyomták. Ne lepődjön meg senki, ha a hányatott sorsú fiatalok őket nevezik ki majd két új bálványuknak."
Manson nem csak a színpadon, hanem a magánéletben is kacérkodott a sátánizmussal. Korábban ugyanis bejegyzett tagja volt az időközben elhunyt Anton Szandor LaVey által alapított Sátán Egyházának. Azt, hogy a valóságban mennyire hisz a számaiban megfogalmazott a „eszmékben", nehéz volna minden kétséget kizáróan eldönteni. A végeredmény, illetve a következmények - egy zenész szabadon gyalázhatja az egyik vallás tanításait, jelképeit - szempontjából azonban ez édes mindegy.

http://www.hetivalasz.hu/cikk/0906/marilyn_manson_sopron

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése